שאלות ותשובות

ריכזנו עבורכם שאלות פופולריות בתחום הפרעת קשב וריכוז:

אם לי יש הפרעת קשב וריכוז האם זה אומר שלילדים שלי תהיה הפרעת קשב וריכוז?

במשפחה שבה אחד ההורים עם הפרעת קשב וריכוז יש סיכוי של 40% -50% שאחד הילדים יאובחן עם הפרעת קשב וריכוז. במשפחה בה שני ההורים עם הפרעת קשב וריכוז הסיכוי גדל ל-80% שהילד יאובחן עם הפרעת קשב וריכוז.

האם יש כזה דבר הפרעת קשב וריכוז על בסיס רגשי?

הפרעת קשב וריכוז היא מולדת ו-80% על בסיס גנטי - אורגנית. כאשר יש פגיעה בריכוז ואו התנהגות על בסיס נפשי/ רגשי אין מדובר בהפרעת קשב אלא רק בסממנים חיצוניים הדומים להפרעת קשב מובהקת.

מתי כדאי להפנות/לפנות לאבחון?

  • כאשר ההישגים הלימודיים אינם תואמים את ההשקעה שלו. 

  • כאשר קיים פער לימודי בין רמת הכיתה ורמת הילד.

  • כאשר התקדמות איטית על אף הסיוע שהילד מקבל: מורה פרטית, עזרת ההורים... 

  • כאשר קיימים קשיים לקבל את כללי ההתנהגות בכיתה.

  • כאשר יש חוסר מוטיבציה ללכת לבית הספר. שבאה לידי ביטוי בקשיים לקום בבוקר, היעדרויות ואף נשירה.

  • כאשר יש תדירות גבוהה בהתנהגויות חריגות: כמו התפרצויות בכי או כעס, שינה מרובה, הימנעויות רבות. כאשר אנו מזהים מצוקה רגשית.

מי יכול לאבחן הפרעת קשב וריכוז?

כיום יש מספר רופאים שיכולים לאבחן:

מומחה בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. מומחה בפסיכיאטריה של ילדים ונוער. רופא ילדים עם ניסיון של 3 שנים לפחות בהתפתחות הילד. רופא ילדים מומחה שעבר התמחות ורכש ניסיון בתחום הפרעת קשב. מומחה בנוירולוגיה או פסיכיאטריה של המבוגר. פסיכולוגים מומחים אשר התמחו ורכשו ניסיון בטיפול בהפרעת קשב, זאת ובתנאי שהפנו את המאובחנים לרופא. מומחה מורשה לאבחון הפרעות קשב בכדי לברר תחלואה נלווית ובכדי לברר ולאשרר את הצורך בטיפול.

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

הערכה קלינית הכוללת: היסטוריה מפורטת של הילד ומשפחתו. הערכה מלאה על- פי הקריטריונים של המדריך העדכני של DSM, הערכה של הפרעות אפשריות אחרות; בדיקה קלינית מפורטת. שאלוני אבחון להורים ולמורים כגון שאלון
(Conners) כלים אבחוניים נוספים: מבחנים ממוחשבים אובייקטיביים כמו brc, tova, moxo, מבחנים פסיכולוגיים, הערכה קוגניטיבית, הערכה פסיכיאטרית, הערכת כישורי למידה וכדומה. שילוב של כל המידע מאפשר לרופא לראות מה מהתפקודים הניהוליים מתקשה האדם ולהעריך את הקשיים ואת דרכי ההתמודדות.

אם אני אשנה תזונה, אקח תוספי מזון ואקפיד על פחות סוכרים יעזור לי עם ההפרעה?

תוזנה בריאה זה תמיד נכון וטוב. לעלי הפרעת קשב וריכוז יש נטייה לא לאכול בריא וגם לא מסודר מסיבות שונות חלקן אובייקטיביות וחלקן לא. עם זאת חשוב להבהיר כי אין ראיות שבאופן מובהק מעידות כי שינוי בהרגלי תזונה ושימוש בתוספי תזונה מועילים להפרעת הקשב וריכוז.
עם זאת, יש המלצות לשינוי תזונתי כמו הפחתת סוכר שכן זה מכלה את המגנזיום הגוף – וכאשר יש חוסר במגנזיום יש חשש לפגיעה במערכת העצבים. הפחתה צבעי מאכל היות ויש כאלו שמגיבים רע ולא בגלל אלרגיה אלא בגלל רעלת - הגוף לא מוכן לקבל את הרעל שנכנס לגוף. קיימת המלצה לקחת אומגה 3 - אומגה 3 חסרה בגוף לכל בני האדם ולכן הזיק היא לא מזיקה. אתם מוזמנים לפנות לדיאטנית על מנת שתתאים לכם את התפריט על הצד הבריא ביותר.

הבן שלי עשה אבחון MOXO ויצא שאין לו הפרעת קשבו וריכוז – האם ללכת לרופא?

מבחנים ממחושבים ביניהם ה- MOXO ,TOva ,BRC אינם באים במקום לפנות לרופא, אלא הם מהווים בדיקה שמהווה כלי עזר לרופא. לכן למרות התוצאה שלכאורה אין הפרעת קשב במבחן MOXO מומלץ לגשת לרופא.

יש לכם שאלה – כתבו לנו ונענה בהקדם.

״החיים הם מה שאתם עושים מהם״

הירשמו לקבלת עדכונים וחדשות בתחום 

אורן זך: 052-6728285 |  Orenwithu@gmail.com

אשמח לשמוע מכם:

©כל הזכויות שמורות לאורן זך  |  עיצוב ובנייה: הרמוניה דיגיטלית לעסקים