top of page
חיפוש

להיות אמא עם הפרעת קשב – כלים לרגעים מציפים - חלק ב'

קבלת החלטות רציניות ומשמעותיות.


לא חייבים לקבל החלטה גדולה מיד!

אתן הרי יודעות שעם הפרעת קשב באה הנטייה לחשוב ולפעול באימפולסיביות. לפעמים ולא מעט כאשר אנו חושבות באימפולסיביות התוצאה לא תמיד טוב, או לטובתנו, במיוחד כאשר מבור בקבלת החלטה הורית משמעותית או החלטה שמעורבות בהן רגשות. כאשר מדבור בהחלטות "קטנות", פחות משמעותיות אולי אפשר לעשות טעויות אבל בהחלטות חשובות כדאי ללמוד לעצור רגע לפני האימפולסיביות שתשתנה לנו את התוצאה למה שאנחנו ממש אבל ממש לא רוצים!

כאשר עומדת בפנייך החלטה חשובה לקבל, עצרי, אמרי לעצמך מנטרה קבועה, "זה יותר מידי חשוב כדי שאקבל החלטה פזיזה לכן עלי לקחת פסק זמן", עכשיו גשי למקום הכי שקט שיש לך בבית ואים יש צורך צאי מחוץ לבית לגינה, להליכה, לים כל מקום שהוא שקט עבורך. מקום ללא הסחות, ללא טלפון נייד, ללא חברים, ילדים...פשוט ללא! כשאת עם עצמך תתרגלי נשימות, הכנסת אוויר והוצאה מהפה – תשמעי עמוק ותלכי לאט, תסתכלי על הצעדים שלך – כל צעד תתרכזי בכף הרגל שעולה ויורדת – ותנשמי – המוח יקבל חמצן ותוכלי להירגע כדי לקבל החלטה נכונה ושקולה. תוכלי לחשוב מה יתרונות ומה החסרונות של קבלת ההחלטה. לפעמים צריך להיעזר בבן.ת זוג או חברה קרובה, זה ממש בסדר – אך אל תעשו זאת על רגל אחת, בטלפון, וואטסאפ אלא בזמן הנכון ממקום פנוי רגשית.


סבלנות....סבלנות...סבלנות....

משימות יומיומיות יכולות להוות אתגר לאימהות עם ADHD. אין סוף דברים להספיק ואין סוף קבלת החלטות מקטנות עד גדולות והמוח שלפעמים פשוט עושה מה שהוא רוצה...לזכור מה רצית לעשות, לאבד ניירת לשלם, נראה שפשוט אין מספיק זמן בשעון עבור כל הדברים שאנחנו רוצים וצריכים להספיק. אז מה הפלא שאימהות רבות מוצאות עצמן חסרות סבלנות? או אפילו עם מצבי רוח והתפרצויות זעם שמהצד זה נראה הזוי ברמה של גברת את כבר אמא תאפסי את עצמך!

לא קל לנו עם עצמנו ברגעים מסוימים, אנחנו לא אוהבות את עצמנו כך ולכן עלינו להיות סבלניות עם עצמנו, חמלה עצמית! הפרעת קשב אינה תירץ אלא הסבר למצבים שונים, התנהגויות כאלו ואחרות ולכן חשוב שתדעו לסנגר על עצמכם ולהסביר את הפרעת הקשב שלכן למשפחה הקרובה – לילדים, להורים שלכם, למי שקרוב לכם. אל תהססו לבקש את הסבלנות שלהם וההבנה שלהם.

העולם הזה רץ במסלול מקביל ואנחנו רצות להשיג אותו – זה כ"כ מעייף שמגיע לנו שאחרים יצטרפו למסלול החיים שלנו ויתמכו בנו.


קבלו עזרה עם ילדכם ועם הבית

לפעמים כל ההתארגנות וההתמקדות בחיי היום יום פשוט לא מספיקים כשמדובר בגידול ילדים. כולנו זקוקים לעזרה מפעם לפעם, וזה נכון במיוחד לאימהות עם הפרעות קשב וריכוז. שמרטפית זו לא מילה גסה! זו לא פריבילגיה! זה לא מותרות! זה מציל חיים! תמצאו מגוון שמרטפיות: אחת שהיא מתאימה לשחק בבית כשאתם גם בבית, אחת שמתאימה להשכבות שאתם לא בבית, אחת שטובה עם שיעורי בית ויציאה לחצר...זה בסדר גמור להכניס יותר משמרטפית אחת, בגילאים שונים: נערה צעירה, נערה מתבגרת ואולי חיילת או סטודנטית. להעזר בעזרה חיצונית בתשלום זה לא בושה זה יותר זול מפסיכולוג ולפעמים יותר יעיל!


אימהות בהפרעה לא צריכה להיות קשה, מורכבת ומעייפת, יש דרכים רבות לעזור לעצמנו, זה דורש מאתנו לשים את עצמנו לפני כולם כדי שנוכל להבין מה נכון לנו – יש שיקרו לזה אגואיזם אני קוראת לזה להציל את עצמי מעצמי למען המשפחה והחברים!

את לא לבד!

Comments


bottom of page